Koruyucu Diş Hekimliği

Koruyucu Diş Hekimliği

Koruyucu Diş Hekimliği

Koruyucu diş hekimliği; tüm sağlık hizmetlerinin olduğu gibi Diş Hekimliğinin de temelidir. Hedef dişlerin sağlıklı bir şekilde ağızda tutulmasıdır. Zamanla meydana gelebilecek sorunlar korucu diş hekimliği uygulamaları ile önlenmeye çalışır. Eğer varsa mevcut problemler; tedavi edilir, tedavinin başarısı desteklenerek idame ettirmeye çalışılır. Önermekte olduğumuz 6 ayda bir ön diş hekimi kontrollerinde amacımız budur ve amaç bu kontroller ile ciddi problemler ortaya çıkmadan önlenmiş olur. Örneğin yetişkin bir hastada diş ara yüzünden başlayan bir çürük; küçük bir tek yüzlü dolgu ile çözülebileceği gibi geç kalınırsa kanal tedavisi hatta çekim ile sonuçlanabilmektedir. Çocukluk dönemi ile ilgili örnek verirsek süt dişlerindeki çürükler ile komşu diş temasları bozulmakta, alttaki gelecek dişlere yanlış rehberlik etmekte ve çapraşıklıklar daha da artmaktadır.

Diş hekiminize 6 ayda bir yapacağınız ziyaretler ile uzun vadede yaptıracağınız daha pahalı ve yorucu işlemlerden korunmuş olursunuz. Bir nevi sigorta gibi düşünülebilir.

Belirli bir yaşta tüm dişlerin çekileceği, kaybedileceği gibi bir düşünce vardır. Tamamen yanlıştır. İyi bakım, düzenli kontroller ile dişsizlik öngörülebilir bir sonuç değildir. Bazı kişilerde diş eti hastalığına yatkınlık vardır fakat çözümsüz değildir.
Yetişkinlerde ve çocuklarda koruyucu diş hekimliğinin altın üçlüsü
•    Gerekli tedaviler
•    Ağız hijyen eğitimi
•    Rutin kontroller